· 

Treningi online czyli kilka słów o tym dlaczego to ma sens.

Treningi online czyli kilka słów o tym dlaczego to ma sens. 

 

 

Zajęcia online trochę zrewolucjonizowały świat szeroko pojętego fitnessu ale i zajęć stricte prozdrowotnych czy rehabilitacyjnych. Gdyby nie pandemia, która jest z nami już od prawie półtora roku zajęcia online nie rozwinęłyby się w takim tempie.

 

Dziś nieco subiektywnie przedstawię Wam czym dla mnie są zajęcia online i dlaczego mogą być niesamowicie skuteczne.

Kiedy słyszymy termin zajęcia online to często możemy rozmawiać o zupełnym różnym podejściu do treningu mimo że oba są przeprowadzane przy pomocy Internetu.

 

Jednym zajęcia online kojarzą się ze stricte jednokierunkowym przekazem, trochę przypominającym włączenie filmu na youtubie czy transmisji online na facebooku. Nie chcę broń boże tutaj nikogo krytykować, bo części osób taki rodzaj zajęć odpowiada. Jednak trzeba wiedzieć , że w takiej sytuacji instruktor czy trener nie widzi swoich podopiecznych i nie jest w stanie ich w razie potrzeby skorygować.

 

Dla mnie zajęcia online to zajęcia w pełni interaktywne na żywo i tak właśnie je prowadzę. Uczestniczy dostają link do wideokonferencji dzięki czemu instruktor ma możliwość widzenia każdego uczestnika  i pilnowanie czy ćwiczenia są poprawnie wykonane. Z tego powodu właśnie takie zajęcia może nie są tym samym co na sali ale są bardzo zbliżone. 

 

Z moich obserwacji a także rozmów z uczestnikami zaobserwowałam takie plusy interaktywnych zajęć online:

 • Oszczędność czasu (nie trzeba nigdzie dojeżdżać)
 • Opieka trenera/fizjoterapeuty który kontroluje czy ćwiczenia są dobrze wykonane
 • Lepsza mobilizacja poprzez zajęcia online na żywo niż po prostu odtworzenie filmu
 • Interakcje między uczestnikami
 • Skupienie się tylko na swoich ćwiczeniach
 • W przypadku osób bardziej introwertycznych możliwość wyciszenia się w programie i nieodzywanie się a tylko skupienie na treningu
 • Nie trzeba odwoływać zajęć np. jak dzieci się rozchorują ponieważ i tak zostajesz wtedy z nimi w domu
 • Nie trzeba odwoływać ćwiczeń jeśli jesteś na wyjeździe, ćwiczysz gdziekolwiek jesteś a wystarczy Ci do tego tylko Internet oraz telefon czy tablet
 • Większa regularność ale to też zależy od danej osoby

Ale bądźmy szczerzy wady też się znajdą. 

 • Uzależnienie od jakości łącza internetowego i w przypadku przejściowych problemów z internetem może np. zaciąć się obraz czy głos. Jednak z doświadczenia widzę że problemy te zdarzają się rzadko lub są chwilowe a internet komórkowy z powodzeniem wystarczy nie pożerając przy tym wielu danych
 • Ograniczenia sprzętowe. Zajęcia muszą być dostosowane do tego jakie przybory do ćwiczeń uczestnicy posiadają w domu. Tutaj też znajdziemy rozwiązanie, bo efektywne zajęcia możemy poprowadzić z rzeczami jakie każdy z nas posiada np. krzesło, koc czy kij od szczotki.
 • Mimo wszystko ograniczony kontakt z uczestnikami a wszystkie komendy i wskazówki dotyczące poprawności wykonywanych ćwiczeń ograniczają się do komunikatów werbalnych a nie jak w zajęciach na żywo również manualnych tj. wskazanie czy poprowadzenie ręką ruchu.

 

Podsumowując uważam, że zajęcia online mają dużo więcej zalet niż wad. Z mojej perspektywy mogę powiedzieć, że zajęcia są skuteczne. Nierzadko się zdarza że osoby ćwiczą bardziej regularnie niż na żywo. Poza tym oszczędność czasu jest tutaj ważnym plusem. Po zajęciach wystarczy wyłączyć komputer czy tablet i zająć się swoimi sprawami.

Ze swojej strony mogę tylko zachęcić, że warto z spróbować takich zajęć. 

 

Opracowała mgr Krystyna Zeńczak-Praga 

Write a comment

Comments: 0