· 

Pozycja w czasie wypróżniania czyli po co nam stołek w łazience. ;)

 Czy to jak się wypróżniamy ma znaczenie?  


Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że lepsza pozycja do wypróżniania się jest gdy mamy pozycję przysiadu a nie siadu na tronie..  Nie jest to nowość ale ostatnio po prostu więcej się mówi na ten temat.

Faktem jest, że w czasie siedzenia nasze mięśnie są bardziej napięte. A w przypadku przysiadu mięśnie są bardziej zrelaksowane co ułatwia wypróżnianie. I dotyczy to nie tylko osób z zaparciami.

Z pomocą przychodzą firmy które specjalizują się w stołkach do toalet, ponieważ wystarczy, że mamy nogi wyżej i wówczas ta pozycja jest już lepsza. 
Można użyć dedykowany do tego stołek jak na zdjęciu lub  wziąć zwykły podnóżek ale nie za wysoki.

 

A jak wygląda sprawa z naukowego punktu widzenia? Bardzo mało jest artykułów naukowych, które podejmowałoby to zagadnienie. Jednak niedawno bo w 2019 r. pojawiła się ciekawa publikacja na ten temat.

 

W badaniu wzięło udział 52 osoby o średniej wieku 29 lat. Część z nich w ostatnim roku (przed badaniem) zgłaszało takie problemy jak niekompletne wypróżnienie, naciągniecie mięśni tej okolicy czy zauważenie krwi na papierze toaletowym.

Trzeba podkreślić, że w badaniu tym uczestniczyły zdrowe osoby oraz użyto dedykowany podnóżek toaletowy.

 

Badania trwały  4 tygodnie. Przez pierwsze 2 tygodnie badani nie używali stołka czyli przyjmowali pozycje siedzącą a przez kolejne 2 tygodnie używali toaletowy podnóżek czyli przyjmowali pozycje kuczną.

Oceniano i obserwowano wypróżnianie się i jego częstotliwość, czy występowało naciągniecie mięśni czy było całkowite wypróżnianie itp. A do oceny użyto skale subiektywne.

Zauważono poprawę jeśli pacjenci przyjmowali pozycję przysiadu i korzystali ze stołka do tego celu. Naukowcy zauważają, że pozytywnie to wpływało na wypróżnianie się które trwało krócej. Rzadziej występowało naciągniecie mięśni oraz zmniejszono problem niecałkowitego wypróżniania się. Ponadto 67% badanych chciało dalej korzystać ze stołka.

Podsumowując również według naukowców pozycja przysiadu jest lepsza niż siedzenie. Naukowcy podkreślają, też że jest to niedroga i niefarmakologiczna metoda którą można stosować u ludzi którzy cierpią chociażby z powodu zaparć. Jednak potrzebna jest większa ilość badań na ten temat.

 

 

Literatura:
Modi RM, Hinton A, Pinkhas D, Groce R, Meyer MM, Balasubramanian G, Levine E, Stanich PP.
Defecation Posture Modification Device. Impact on Bowel Movement Patterns in Healthy Subjects.
J Clin Gastroenterol. 2019 Mar; 53(3): 216–219.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30346317

 

Opracowała mgr Krystyna Zeńczak-Praga

Write a comment

Comments: 2
 • #1

  tokala (Tuesday, 18 May 2021 13:21)

  To zależy od organizmu. Testowałam stołki... nawet różne ;-) U mnie walka z problemem trwała kilka miesięcy, a okazało się, że pomogło dopiero Goko i wtedy zrobiło się normalnie. To też dziwne, ale działa. Tylko już najdziwniejsze jest to, że o tej pozycji nikt nie mówi. Byłam z tym u lekarza i nawet nie wspomniał o pozycji w kucki, tylko dał mi jakieś suplementy, które i tak nic nie dały.

 • #2

  Krysia (Monday, 24 May 2021 13:12)

  Dziękuję za komentarz. Grunt to znaleźć odpowiedni przyrząd/stołek dla siebie i w prosty sposób można sobie pomóc. Racja nie wiele się o tym mówi mimo że temat dość mocno przeanalizowany również w badaniach naukowych. Na szczęście fizjoterapeuci i trenerzy (przynajmniej niektórzy) o tym mówią. :)
  Pozdrawiam
  Krysia Zeńczak-Praga fizjotrenerka.