· 

Pilates, McKenzie a ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Pilates, McKenzie a ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

 

Zespoły  bólowe kręgosłupa to zmora naszych czasów. Dużo siedzimy, mało się ruszamy, odczuwamy dużo stresu a to wszystko może wpłynąć na bóle kręgosłupa. Oczywiście przyczyn może być więcej jak np. urazy, zmiany zwyrodnieniowe czy dyskopatyczne. Jednak dziś uwagę chciałabym poświęcić niespecyficznym bólom odcinka lędźwiowego, czyli takim których nie znamy dokładnej przyczyny.

 

Żeby poprawić samopoczucie czy zmniejszyć ból w takich przypadkach obecnie stosuje się różne metody. Mogą to być metody fizjoterapeutyczne tj. McKenzie, terapia manualna czy akupunktura a także coraz częściej Pilates.

Całkiem niedawno bo w 2017 r. pojawiło się ciekawe badanie randomizowane (randomized clinical trial) w którym autorzy porównują skuteczność metody McKenziego (zwaną też mechanicznym diagnozowaniem i terapią) oraz ćwiczeń Pilates u osób z niespecyficznym bólem odcinka lędźwiowego.

 

36 pacjentów którzy wzięli udział w badaniu zostało losowo przydzielonych do jednej z trzech grup (grupa Mckenzie, grupa Pilates oraz grupa kontrolna). Kryteriami włączenia osób do badania było ból odcinka lędźwiowego przez minimum 3 miesiące, bez żadnej specyficznej choroby oraz brak operacji. Kryteria obejmowały również płeć męską oraz wiek w granicach 40-55 lat.

 

Kryteria wyłączenia z badań obejmowały poważne schorzenia kręgosłupa tj. nowotwory, złamania, choroby zapalne, kręgozmyk czy zmiany zwyrodnieniowe a także zabiegi operacyjne w obrębie kręgosłupa w wywiadzie czy choroby neurologiczne i układu krążenia.

 

W badaniu wykorzystano dwie skale: General Health Questionaire (GHQ-28) odnoszący się do ogólnego stanu zdrowia oraz McGill Pain Questionaire(MPQ) odnoszący się do bólu których wyniki porównano przed przystąpieniem do badania oraz po jego zakończeniu.

 

Pierwsza grupa badanych ćwiczyła Pilates, druga ćwiczenia według metody McKenziego a grupa kontrolna nie wykonywała żadnych ćwiczeń. Czas trwania całego badania wynosił 6 tygodni a osoby z grup badawczych (Pilates, McKenzie) ćwiczyły 3 razy w tygodniu gdzie czas pojedynczej sesji treningowej wynosił 60 minut.

 

Badacze zauważyli, że obie metody Pilates i McKenzie są pomocne w niespecyficznych zespołach bólowych odcinka lędźwiowego. W obu grupach odnotowano obniżenie poziomu bólu ale różnice pomiędzy jedną a drugą grupą nie były istotne statystycznie co oznacza, że obie metody są skuteczne a żadna nie jest lepsza od drugiej biorąc pod uwagę efekt przeciwbólowy. Natomiast w przypadku poprawy ogólnego stanu zdrowia lepsze wyniki odnotowano w grupie ćwiczącej Pilates. W grupie kontrolnej (niećwiczącej) wyniki z kolei się pogorszyły tzn. poziom bólu się zwiększył i pogorszył się ogólny stan zdrowia.

 

Podsumowując moim zdaniem należy zadbać o ruch w naszym życiu. Jak się nie ruszamy gorzej się czujemy i więcej mamy dolegliwości. Warto podkreślić że obie metody są skuteczne w przypadku niespecyficznego zespołu bólowego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jednak Pilates jest metodą ćwiczeń z nurtu bodymind gdzie dużo uwagi skupia się chociażby na odpowiednim oddychaniu czy koncentracji a to wszystko może wpływać na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

 

Na koniec całkiem już subiektywnie mogę powiedzieć, że często spotykam się ze stwierdzeniem, że osoby po zajęciach Pilates czują się lepiej, mają więcej energii albo że mniej bolą je plecy. I bardzo to mnie cieszy. Natomiast ważne by, tak po prostu, się ruszać. Nie musi to być Pilates. Pamiętajmy o tym, że  nasze ciało potrzebuje ruchu i za ten ruch nam podziękuje.

 

Literatura:

Hasanpour-Dehkordi A, Dehghani A, Solati K. A comparison of the effects of pilates and mckenzie training on pain and general health in men with chronic low back pain: A randomized trial.

Indian J Palliat Care 2017;23:36-40.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28216860

 

Opracowała mgr Krystyna Zeńćzak-Praga

 

 

 

Write a comment

Comments: 0