· 

Pilates w ciąży i po porodzie. Dlaczego warto?

@fitfunfizjo
@fitfunfizjo

Pilates w ciąży i po porodzie z dnia na dzień robi się coraz bardziej popularny. I bardzo dobrze, ponieważ odpowiednio dobrane ćwiczenia naprawdę mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie.

Jednak mimo, iż coraz więcej się mówi o tym, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna w ciąży oraz dla młodych mam jest jak najbardziej wskazana, nie każda kobieta (oczywiście jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń) się na to decyduje. A jak wygląda to z naukowego punktu widzenia?

 

Ostatnio ukazał się ciekawy artykuł na temat redukcji bólu u ciężarnych pod wpływem ćwiczeń Pilates. Jak wiadomo w czasie ciąży kobiety często skarżą się na takie dolegliwości jak bóle: pleców, spojenia łonowego czy mają problem ze stawami krzyżowo-biodrowymi. Zdążają się również bóle kończyn, zespół cieśni nadgarstka czy problem z równowagą itd. To wszystko negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety w ciąży. Badacze chcieli sprawdzić czy Pilates może zmniejszyć odczucia bólowe u ciężarnych.

 

Do badań włączyli 40 kobiet w wieku 20-35 lat będących w trakcie trzeciego trymestru oraz skarżące się na bóle mięśniowo-szkieletowe (pleców i nadgarstków). Z badań wykluczono osoby, u których ciąża przebiegała z komplikacjami. Panie zostały podzielone na 2 grupy. Pierwsza grupa kobiet uczestniczyła w zajęciach Pilates raz w tygodniu przez ok. 70-80 minut. Natomiast grupa kontrolna stosowała standardowe ćwiczenia zalecane w ciąży. Program trwał 8 tygodni a przed i po został zmierzony subiektywny poziom bólu u wszystkich badanych. Dowiedziono, że poziom bólu zmniejszył się w obu grupach, ale w grupie ćwiczącej Pilates zmniejszenie odczuć bólowych było istotnie statystycznie większe niż w grupie kontrolnej. Autorzy podsumowują, że Pilates jest efektywny w walce z bólem u ciężarnych będących w 3 trymestrze ciąży i jest łatwy w zastosowaniu. [1]

 

Innym ciekawym przykładem przedstawionym przez autorów innego artykułu są młode matki, które często borykają się z poporodowym zmęczeniem (postpartum maternal fatigue). Autorzy pracy zastanawiali czy Pilates może pomóc młodym matkom w takiej sytuacji. Do badań włączono 80 kobiet w wieku 18-35 lat. Żadna z kobiet nie cierpiała na depresje poporodową ani infekcję po porodzie. Badane były podzielone na 2 grupy. Pierwsza grupa kobiet ćwiczyła Pilates  5 razy w tygodniu przez 30 minut przez 8 tygodni. Kobiety ćwiczyły samodzielnie w domu zestaw ćwiczeń przygotowany specjalnie dla nich a raz  na dwa tygodnie były odwiedzane przez prowadzących badania. Kobiety zaczynały ćwiczyć 72 godziny po porodzie, jeśli nie było żadnych przeciwskazań. Natomiast osoby z grupy kontrolnej nie wykonywały żadnych ćwiczeń. Jedynie otrzymały jedną sesję treningową w centrum poporodowym. Przed badaniami (24 godziny po porodzie), po 4 i 8 tygodniach zbadano poziom zmęczenia u wszystkich uczestniczek. Zauważono , że zarówno po 4 jak i 8 tygodniach poziom zmęczenia i jego wszystkich składowych istotnie statystycznie zmniejszył się u kobiet ćwiczących Pilates. Natomiast w grupie kontrolnej poziom zmęczenia i jego składowe były cały czas na podobnym poziomie. Autorzy podsumowują, że Pilates jest efektywny zmniejszając poporodowe zmęczenie i więcej uwagi należy poświęcać takim zagadnieniom [2].

 

Podsumowując Pilates zarówno dla kobiet w ciąży oraz po porodzie jest jak najbardziej wskazany. W przypadku tych pierwszych pomaga lepiej przygotować się do porodu oraz działa przeciwbólowo. Natomiast w przypadku młodych matek może np. ograniczyć zmęczenie poporodowe. Trzeba jednak pamiętać, że aktywność fizyczna musi być odpowiednio dobrana przez specjalistę (fizjoterpeutę/trenera) oraz powinna być wprowadzona po zgodzie na ćwiczenia uzyskanej od lekarza ginekologa. Pamiętajmy także by unikać w czasie ciąży oraz krótko po porodzie forsownych ćwiczeń, interwałów czy skoków gdyż w ten sposób można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nadzór fizjoterapeuty czy instruktora nad ćwiczącymi jest bardzo przydatny. Wówczas ćwiczące są w razie potrzeby korygowane i czują się bezpieczniej jeśli ktoś nad nimi czuwa.

 

Odpowiednio dobrane ćwiczenia Pilates bardzo dobrze się sprawdzają zarówno dla kobiet w ciąży jak i kobiet po porodzie. Poza tym zajęcia mogą być tak skonstruowane, że ćwiczyć mogą równocześnie kobiety w ciąży i po porodzie. Ponadto bobas może przyglądać się jak mama ćwiczy a gdy podrośnie i umie już trzymać głowę/siadać itp. może aktywnie uczestniczyć w zajęciach z mamą lub socjalizować się z innymi dziećmi.

 

Literatura:

1. Oktaviani I. Pilates workouts can reduce pain in pregnant women. Complementary Therapies in Clinical Practice 2018, 31, 349-351.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29173892

 

 

2. Ashrafinia F., Mirmohammadali M., Rajabi H., Kazemnejad A., Sadeeghniiat Haghighi K., Amelvalizadeh M. Effect of Pilates exercises on postpartum maternal fatigue. Singapore Medical Journal 2015, 56 (3), 169-173.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25820848

 

Opracowała mgr Krystyna Zeńczak-Praga

 

 

Write a comment

Comments: 0