· 

Kilka słów o Pilatesie. :)

@fitfunfizjo
@fitfunfizjo

W ostatnim czasie Pilates zyskał na dużej popularności ale trzeba wiedzieć, że jest to metoda ćwiczeń, która została opracowana w I połowie XXw. Twórcą metody był Joseph Pilates. Tak Pilates był mężczyzną J, co wydaje się zaskakujące jako, że obecnie zajęcia Pilates znacznie częściej wybierane są przez kobiety. Joseph Pilates swoje zajęcia nazywał „contrology”  czy „art-of self control” co można by przetłumaczyć jako kontrologia czy sztuka samokontroli własnego ciała.

 

ZASADY W PILATESIE:

1. Oddychanie.

Oddychanie jest jedną z najważniejszych zasad w Pilatesie. Ćwiczenia muszą być skoordynowane z odpowiednim oddychaniem. Najczęściej wydech łączy się z wykonaniem ćwiczenia. Świadome oddychanie działa również relaksująco.

 

2. Centrum.

To inaczej tzw. core czy powerhouse. Założenie jest takie, że każdy ruch naszego ciała powinien wychodzić ze środka naszego ciała i angażować głębokie mięśnie które razem współpracują (m.in. mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy). Wzmacnianie tych mięśni m.in. poprawia sylwetkę i odciąża kręgosłup zapobiegając jego bólom.

 

3. Kontrola i koncentracja.

Z jednej strony wymagane jest maksymalne skupienie na wykonywaniu ćwiczeń ze skoordynowanym oddychaniem a z drugiej strony każdy wykonany ruch musi być dokładnie kontrolowany. Jest to moment w którym umysł i ciało mocno ze sobą współpracują.

 

4. Precyzja.

W Pilatesie dążymy do wykonania jak najbardziej idealnego, precyzyjnego ruchu, pamiętając, że ważniejsza jest jakość niż ilość powtórzeń.

 

5. Płynność ruchu.

Inaczej nazywany „flow”. Spokojny, precyzyjny oraz uważnie kontrolowany ruch ciała połączony z oddychaniem odznacza się niesamowitą gracją i siłą dzięki płynnym przejściom pomiędzy poszczególnymi pozycjami.

 

Pilates wzmacnia całe nasze ciało, pozytywnie wpływając na naszą postawę czy stabilizację sylwetki. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy poprawić siłę i elastyczność mięśni, równowagę, koordynację czy zapobiec bólom kręgosłupa.

 

Pamiętajcie więc, że Pilates to system holistyczny gdzie pracuje się nad wzmocnieniem całego ciała. Doskonale się nadaje zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Kończąc zacytuję słowa samego Josepha Pilatesa:

 

„Po 10 sesjach poczujesz różnicę
po 20 zobaczysz różnicę
a po 30 będziesz mieć nowe ciało”.

 

Literatura:

Tudor ID; Grigorge V; Tudor M; Burcea CC.Pilates Principles – Psychological Resources for Efficincy Increase of Fitness Programs for Adults. Procedia – Social and Behavioral Sciences 2013; 84:658-662.

Parikh CM; Arora M. Role of Pilates in Rehabilitation: A Literature Review. International Journal of Therapies and Rehabilitation Research 2016; 5 (4): 77-83.

Shah S. Pilates exercises. International Journal of  Physiotherapy and Research 2013; 1 (4): 196-203.

Latey P. The Pilates method: history and philosophy. Journal of Bodywork and Movement Therapies 2001; 5(4): 275-282.

 

 

Write a comment

Comments: 0